Založ si blog

Kto je ten muž 2

pokračovanie minulého blogu:

Znovu sa akoby vracia k tej téme dôstojnosti. Hovorí, že Ježiš nebol veľký človek. Naozaj zvrátil hodnotový rebríček, ktorý vtedy vládol v Ríme. Rozdeľoval ľudí na kasty. Dával ľuďom odevy, podľa ktorých sa mohli rozoznať chudobní, bohatí, najbohatší, ktorí sa separovali. Indický kastovnícky systém je krásnym obrazom toho, čo sa v staroveku dialo. A čo Ježiš Kristus zavrhol. Cirkvi prikázal, aby nerozlišovala medzi chudobným a bohatým. Aby chudobní mali popredné miesta. Nie tí, ktorí sú bohatí! Toto rovnako platí aj o prístupe k nepriateľom. Zavádza úplne nový spôsob myslenia.

 
text je prepisom relácie

Chcel by som rýchlo poznamenať: John Ortberg je Protestant. Veľmi sa mi páčilo aj to, že pekne píše o spoločných dejinách kresťanstva. Tým pádom aj o Katolíckej cirkvi, ktorá je mojou domácou cirkvou.

Také porovnanie, že keby niekto dostal otázku niekedy okolo roku sto: Čo dlhšie vydrží? Vidiac silu rímskej ríše. A vidiac tých pár učeníkov, ktorých mal Kristus. Nuž… Vy by ste si koho tipli?

 

Pekným exegetickým momentom je, že autor sa akoby vyberá za Ježišom do jeruzalemských ulíc a inde. Ako naňho tlačia ľudia otázkami a zvlášť farizeji. Zelóti čakajú revolučný počin. Farizeji očakávajú, že ho dobehnú, že ho nachytajú pri ťažkých otázkach, ktoré vtedy Izraeliti riešili. Otázka naozaj znela ťažko. Komu hodno platiť dane? Cisárovi či Bohu? Kristus odpovedal tak, že tou odpoveďou sme si pomáhali za komunizmu a budeme si pomáhať aj v tejto post postmodernej spoločnosti.

 

Dnes vás chcem pozvať k tomu, aby sme šli chváliť. Chváliť Ježiša. Niektorí robia worshipi… iní majú iné metódy. Náš dnešný autor to robí formou knihy. Poďme si rýchlo dačo prečítať! (vo zvukovej verzii nasleduje tretia ukážka)

 

Okrem farizejstva si autor knihy „Kto je ten muž?“ vybral ďalší aspekt, ktorý ma zaujal. Či sme si dobre všimli učeníkov. Pred Ježišovým umučením nič moc… Rozutekali sa okrem jedného. Po jeho smrti nič moc… Po jeho vzkriesení – už sa niečo dialo. Ale i tak to nebola nejaká veľká masa ľudí a nevyzeralo to veľmi šťastne. Viacerými kruhmi sa v tejto kapitole venuje tomuto problému. Akých učeníkov to Ježiš nalovil. Prečo si vybral ľudí, ktorí to za tri roky veľmi nezvládali. Ale čo sme my lepší ako apoštoli? Tu je krásny citát. To vám prečítam.

„A predsa, ako to napísal Holden Kavhelt Ježišovi nasledovníci sú mu často takí užitoční ako diera v hlave.“

On tam potom napríklad spomína svätého Antona. Ten Ježiš Kristus taký neúspešný v mnohých učeníkoch, akoby by predsa žiaril. Predsa sa muselo niečo podariť, keď po dve tisíc rokoch tu ešte stále sme. Ešte stále vieme vidieť medzi sebou mnoho ľudí, ktorí úprimne boli ovplyvnení Kristom.

Ďalším územím, kde Ježiš zasiahol nesmierne reforemne je manželstvo. Autor veľmi detailne poukazuje na rímsky, quasi pohanský prístup k manželstvu, kde muž mal to hlavné slovo aj v tom, že mu bolo priam doporučované, aby žil aj mimomanželským sexuálnym životom. Kde boli celé štruktúry rôznych druhov manželstiev veľmi utilitárskeho charakteru. Ježiš prichádza s reformou veľmi tvrdou na tú dobu. Požiadavkou jeden muž, jedna žena v jednom manželstve spolu s ním.

Mňa samozrejme lákala kapitola, ktorá sa venuje umeniu. Už jej názov napovedá, že znovu budeme chváliť: „Bez paralely v celých dejinách umenia“. Hovorí, že Ježiš po sebe nezanechal jediný poriadny portrét, nič… A predsa je jediným mužom v celej histórii, ktorý je najviac zobrazovaný v každej dobe, v každom storočí. To už naozaj niečo znamená. Autor tu vymenúva niekoľkých tvorcov, maliarov… Venuje sa aj tomu, aký zážitok mal on so svojou manželkou z návštevy jedného muzikálu.

 

Posledné kapitoly takú jednotnú niť. Volajú sa jednoducho, dobre sa to zapamätá: Piatok, Sobota, Nedeľa. Samozrejme sa venujú triduu Ježišovho umučenia a zmŕtvychvstania. Jedná sa o veľmi hlboké náhľady do týchto problémov. Autor sa rozhodol – zvlášť v piatok, v kapitole piatok, ísť takou retrospektívou. Ide od Ježišovho zatknutia k Getsemani, k poslednej večeri. Akoby okľukou. Hľadá hlbšie veci. Nehovorím, že je to nejaký zázrak, ale ten rez tam cítiť, že je to Dobre napísané.

Potom je to Sobota, kde hovorí, že je to taký deň ticha. Taký deň nič. V piatok veľkolepá smrť. V nedeľu veľkolepé zmŕtvychvstanie. Sobota naozaj taký deň, keď sa nič nedialo. Ticho pred veľkou búrkou. (vo zvukovej verzii nasleduje posledná ukážka)

 
text je prepisom relácie

Kniha je veľmi dobre napísaná. Oplatí sa ju čítať. Pre mňa je to taká protestantská kniha, pretože mám aj jednu katolícku. Volá sa: Ako katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu. Nesie sa vo veľmi podobnom duchu. Napísali ju Thomas E. Woods, PhD.

Je dobre počúvať dobré veci o Ježišovi. Povzbudiť sa. Okrem apologetiky, nevyhnutnej pre našu nádej a pre odovzdávanie tejto nádeje, hlbšie sa ponoriť do Božieho slova a vidieť, čo tam preniká našu kultúru. Čo nás mení.

No… Túto knihu si môžte prečítať. Alebo urobte to! Ďakujem za pozornosť!

Nech Vám Pán požehná hlboké zážitky pri poznávaní toho, ako hlboko mnohých ľudí zasiahol. Ako hlboko chce zasiahnuť vás!

 

 

 

 

John Ortberg Kto je ten muž?, Bratislava – Slovenské evanjelizačné stredisko, 2014, ISBN 978-80-88863-68-7

 

Woods, T. E. Jr. PhD: Ako katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu, Bratislava : Vydali redemptoristi – Slovo medzi nami 2010, ISBN 978-80-89342-15-0

 

 

+

Hlúposť horšia ako vírus

23.03.2020

V týchto dňoch vychádza veľa výziev proti panike. Ja si myslím, že je to oveľa horšie. Mnohí medzi nami na Slovensku majú pocit, že prežívajú len nejakú novú zaujímavú reality šou. Večer si pozrú správy a píšu, ako sa boja, ako ich zachvacuje panika, že čo to len bude s nimi. Pritom veľká časť týchto ľudí robí všetko, aby sa vírus šíril. Vidím, že [...]

K nekonaniu bohoslužieb pristúpme tvorivo

10.03.2020

Nechcem sa vyjadrovať k tomu, či je alebo nie je správne zastaviť na dva týždne liturgický život. Skôr by som sa pozrel na iné aspekty. Situácia je aká je, a naozaj mnohí môžu rozhadzovať rukami, rozčuľovať sa. Ale bolo by lepšie konať pozitívne. Ja vidím pre ilustráciu niekoľko možností. Chcem vedieť, prečo KBS a vedenie ECAV nevyzvali rtvs, že vzhľadom na to, [...]

Ištambulské kľúče

12.02.2020

Fejtón až fraška MODERÁTOR „Vážení a milí, sme veľmi radi, že vám práve my môžeme sprostredkovať novú, zábavnú, spoločenskú hru, ktorú sme pracovne nazvali „Nájdi kľúče od Ištambulu“. Zaujímavosťou tejto hry je, že naopak, ako by sa mohlo zdať, víťazí ten, kto dokáže ten Ištambul zamknúť tými kľúčmi. A zároveň zvláštnosťou hry je aj [...]

USA Trump Rushmore demonštranti dejiny kritika

ONLINE: Experti brzdia Trumpov optimizmus. Vakcína tak skoro nebude

06.07.2020 06:00, aktualizované: 06:34

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že vakcínu proti koronavírusu budú mať USA ešte pred koncom roka. Experti nad tým krútia hlavami.

open

Západ sa s Rusmi stretáva na oblohe. Bude to pokračovať?

06.07.2020 06:00

Uzavrie sa obloha? Zmluva o otvorenom nebi umožňuje zúčastneným krajinám vykonávať vzájomné prieskumné prelety. USA však oznámili, že z dohody vystúpia.

pocasie-6-7-2020

Po teple a dusne príde chlad. Kedy sa počasie zlomí?

05.07.2020 22:42

Na začiatku týždňa môže byť ešte teplé a dusné počasie, potom príde zmena. Kde sa prejaví najviac - a kde najmenej?

matovič kollár remišová sulík

SaS a Za ľudí v prípade odvolávania Kollára stiahnu chvost, tvrdí premiér

05.07.2020 20:20

Premiér Igor Matovič to uviedol v relácii TV Markíza Na telo plus.

desjano

človek, umelec, kresťan

Štatistiky blogu

Počet článkov: 123
Celková čítanosť: 205372x
Priemerná čítanosť článkov: 1670x

Autor blogu

Odkazy