Založ si blog

Manželstvo 2

V tretej kapitole hovorí o podstate manželstva. Je tam taká klasická diskusia s tými, ktorí hovoria, že papier netreba. Dvaja chcú byť šťastní, papier to nezachráni… Keller naozaj spomína aj štatistiku, aj skúsenosti mnohých, že manželský život bez papiera nie je možný. Že dvaja žijú nakope a nevezmú sa pred Bohom, ľuďmi. Jednoducho je tam čosi zvláštne, čo dokáže sanovať, posilniť, zveľadiť práve manželstvo uzavreté pred Bohom. Boh má plán práve v takejto štruktúre. V takejto podobe. A že nie je to len teda o nás dvoch. Je to o veľmi širšej skutočnosti, ktorou je Boh. Jeho zákon.

text je prepisom relácie

Manželia Kellerovci veľmi pekne hovoria aj o tom, že manželia by mali byť aj priateľmi. Mali by byť dobrými priateľmi. Píše aj o tom, aké to je byť priateľom. Kde sú problémy, ako to riešiť. Toto je veľmi múdre poznanie. Práve to tu pozerám. Nadpis znie: Tvoj partner – tvoj najlepší priateľ. Zvlášť dnes sa stretávam s pármi, kde akoby taká ich vlastná vnútorná intimita je rozbitá na tisíc priateľstiev, vzťahov. Akoby ten ich partner bol len nejakým chlapíkom, nejakou ženou v rade, na ktorú príde čas. Akoby neboli najlepšími priateľmi. Zvlášť u dlhoročných manželstiev akoby bolo také napätie nájsť spriaznenú dušu, ktorej by sa človek vyrozprával. Niekedy ako najmenej pravdepodobné, že by to bol práve životný partner, manžel, manželka. Ale asi toto je tá pravda.

Jedným z ďalších mýtov, ktoré zvlášť mladé kresťanky, a asi aj chalani, v sebe nesú, je mýtus zaľúbenosti. Zaľúbenie je všetko. Romantika, veľké slová, veľké gestá. Keller sa nám snaží vysvetliť, že milovať musí byť niečo hlbšie. Že to má byť vedomé rozhodnutie v dobrom i zlom. Že je to niečo oveľa zložitejšie, náročnejšie a zodpovednejšie ako niekoľko pekných pocitov, ktoré Boh naozaj dáva. Ale potom robí aj to, že ich necháva vyprchať. Pretože ich miesto je prechodné. Nie sú nevyhnutné. A nie sú jadrom vzťahu. Kresťania možno neradi počujú, že jadrom vzťahu je Kristus. Tak, ako nám to ponúka autor tejto knihy.

Hovorí o tom, aké je náročné milovať cudzinca. Vidieť svojho partnera práve ako cudzinca, ktorému nerozumiem, ktorého poznávam. A cez toto sa chcem dokázať dostať k jadru, ktoré je možno za mnohými negatívnymi skúsenosťami. Za mnohým nepochopením. Sám autor, myslím – jeho manželka, krásne zdôrazňujú, veď preto idú ľudia do vzťahu, do manželstva, lebo sú rozdielni. Už len tým, že sú muž a žena.

Na jednej strane Keller píše o zbožnom výbuchu hnevu. Na druhej strane upozorňuje, že Božie slovo nás vidí lepších, ako sme. Boh s nami je a nestráca nádej. Chce, aby sme aj my toto prežívali. Za všetkými problémami s partnerom videli veľkú večnú bytosť, určenú na spasenie, ktorú smieme mať vedľa seba. S ktorou sú problémy, ale raz sa z tejto škrupiny vyliahne niečo nesmrteľné. Niečo mimoriadne.

Predsa len – ja neviem, táto kniha je napísaná v americkom prostredí. Autor trochu chodí okolo horúcej kaše. Jeho žena „více – méne“… Ide o to, že na jednej strane sa tomu nevyhýbajú. Jasne píšu o tom, aké má mať muž postavenie v kresťanskom manželstve. Kladú otázku podkapitolou: „Ale čo s mužom ako hlavou?“ Odpoveď môže mužov upokojiť, ženy neviem či potešiť. Nie je iná ako v Efezanom 5. Možno je to trochu latentnejšie, opatrnejšie. Zdôrazňujú, že v dnešnej dobe si aj toto musíme vykladať trošku modernejším spôsobom. Zrejme tá poddanosť ženy chápaná pred sto rokmi, dvesto rokmi, bola trochu iná, ako je to dnes.

Ale princíp hlavy, aspoň ja si tak myslím, Kristus naplánoval na celé dejiny, či tu máme feminizmus, genderizmus alebo akékoľvek iné sklony, ktoré chcú manželstvo zničiť práve v tom bode, kde môže byť požehnané. Keď manžel je Kristom a manželka cirkvou. Kristus, ktorý sa obetuje za cirkev. Manžel, ktorý sa obetuje za manželku. A manželka preto vzhliada k svojmu mužovi. Vníma ho ako svoju hlavu.

Na druhej strane, Keller – myslím – tu píše o tom, že on videl, že jeho otec či dedko ešte odmietali umývať riad, že je to nemužné. Ale že on osobne už s tým nemá žiadny kultúrny problém. Naozaj nastal istý posun v týchto veciach, ktorý vychádza z dnešných súradníc života. No a čítame niečo? (štvrtá ukážka)

 

V knihe nechýba ani stať, ktorá sa priznáva k tomu, čo Biblia učí. Kresťanstvo priznalo hodnotu aj slobodným ľuďom. Hovorí tam aj o tom, ako sa má takýto človek zachovať, pripravovať, hľadať dobrý vzťah.

Manželia Kellerovci sa nevyhli téme sexu vo svojej knihe. Píšu samozrejme o tej vnútornej strane, o duchovne. O psychike, ktorá je prítomná v sexuálnom živote manželov. Spomínajú tradičné vyjadrenia, že sex je len niečo fyzické. V extrémnych prípadoch dokonca niečo špinavé. Zdôrazňujú, že sex nie je o jednom, ale o dvoch. O tom, že Boh cez spojenie manželov vytvoril ešte niečo hlbšie. Akési tajomstvo, ktorým potvrdzuje svoju prítomnosť medzi nimi. To je teda pekný paradox. Potom možno aj lepšie pochopíme smilstvo. To, akým spôsobom nás odcudzuje sebe i Bohu. Táto téma stojí aj na konci knihy. Neviem, prečo si to nechali nakoniec. Či nás chceli ako namotivovať mať chuť sa prehrýzť tou knihou.

Ja si myslím, že je tam kopa dobrých vecí, pre ktoré sa oplatí prehrýzť sa tým.
Tú tému podriadenosti ženy mužovi tam majú. Špecialitou je, že spracovala to tá Kathy Keller. Na konci pripojila ešte dodatok k tomu, aby to bolo dobre pochopené. Ale mne ani v tom dodatku akosi sa nezdá, že nejaké veľké ostrie tam je narysované. Sú knihy ako je napríklad Kňazstvo ženy, kde tieto veci sú riešené ešte radikálnejšie.

text je prepisom relácie

Kniha je opatrená množstvom poznámok. To samo svedčí o tom, že je tam okrem jednej knihy prítomných strašne veľa autorov, mysliteľov, dobrých myšlienok, ktoré sa snažili zliať. Je to kniha pomerne hrubá. Čo ja viem, môžem sa pozrieť. Myslím, že to presahuje tak dvesto päťdesiat strán. Ale stojí to za to!

Ja vám odporúčam, berte do rúk, čítajte! Tým podstatným povolaním väčšiny mužov a žien na tejto planéte, je byť v manželstve. Cez túto ustanovizeň, cez priazeň v manželstve, cez hlbšie porozumenie po problémoch dosiahnuť spásu. Spojenie s tou treťou osobou v manželstve. S Ježišom Kristom.

Toto by mali dávať ako denný chlieb, túto knihu: Toto už ani nie je otázka, že trošku byť zorientovaný alebo niečo si čítať. Lebo veď keď už tí kresťania tlačia knihy, tak asi to nie je na zber papiera.

Ďakujem za pozornosť. Nech vás Boh požehná vo vašom hľadaní, vo vašom vzťahu, aby sa prelial do šťastného manželstva. Vám, čo ste v manželstve nech Boh požehná radosť zo svojho manžela, zo svojej manželky. A nech vás Boh spasí krásnou veľkou láskou Ježiša Krista. Amen.

Timothy Keller a Kathy Keller Manželstvo Slovenské evanjelizačné stredisko, Bratislava 2013, ISBN 978-80-88863-63-2

+

Dejú sa veci

17.05.2022

Môžem dosvedčiť – on žije!

18.04.2022

Môžem naozaj veľmi čestne povedať, že ja som prázdny hrob nevidel. Teraz nemyslím nijakú smutnú príležitosť v prostredí našich cintorínov, k čomu posledné roky bolo akosi priveľa príležitostí. Veď napokon prešiel týždeň, čo som kvôli okolnostiam reagoval na túto tému. Nemyslím ani prázdny hrob kdesi v kostole po tieto dni. Poznal som pred mnohými rokmi [...]

Umrel Jozef Toth

12.04.2022

Dnes som (11.4) dostal správu, že o. Jozef odišiel domov. Ako sa patrí pri veľkých ľuďoch, Boh mu vybral špeciálny deň, Kvetnú nedeľu. Žiada sa mi povedať, že o. Jozef Toth je jedna z najväčších osobností kresťanstva na Slovensku. Znovu ide o veľkého bojovníka podzemnej Cirkvi, ako bol aj jeho súputník o. Ján Krajňák. Mali svoje skúsenosti s komunistami od svojej [...]

NATO

Český Senát schválil vstup Fínska a Švédsko do NATO

10.08.2022 21:39

Ak chcel Putin oslabiť NATO, dokázal pravý opak, konštatovala ministerka obrany Jana Černochová.

Vladimir Putin

Džihádisti zabili v Mali 42 vojakov. Putin ponúka pomoc Ruska

10.08.2022 21:28

Ide o jeden z najkrvavejších útokov počas desaťročia trvajúceho konfliktu.

Heger

Heger zvolal na piatok rokovanie koalície, Kollár: Ešte je čas

10.08.2022 19:46

Do konca týždňa sa má premiér stretnúť ešte so šéfom SaS Sulíkom.

krym

Má Kyjev Krym na dostrel? Moskva radšej verí cigaretovému ohorku

10.08.2022 19:38

Okupovaný Krym prestáva byť pre Rusko bezpečným miestom. Či už leteckú základňu zničila ukrajinská raketa, alebo neuhasený ohorok.

desjano

človek, umelec, kresťan

Štatistiky blogu

Počet článkov: 142
Celková čítanosť: 277520x
Priemerná čítanosť článkov: 1954x

Autor blogu

Odkazy