Založ si blog

Manželstvo

Ja tu pozerám na takú malú hŕbku, ktorá tu leží. Sú to špeciálne knihy. Dostal som ich, aby ste ich istým spôsobom dostali aj vy. Už sme videli dve. No a teraz sa dnes pozrieme na tretiu. Tak manželstvo. Nie je to konkrétna ponuka pre dámy, ktoré ma počúvajú. Je to názov knihy. Napísali manželia Kellerovci. Priezvisko Keller môže niektorým niečo asociovať. Tento muž sa volá Timothy a manželka Kathy. Nuž a to bude predmetom dnešného nášho putovania. Vitajte.

 

text je prepisom relácie

Ja na túto knihu pozerám z niekoľkých uhlov. Ten prvý uhol, z ktorého pozerám na túto knihu, je, že ju napísal aktuálne žijúci človek, ktorý pozná našu dobu. Dokonca je protestantským pastorom v New Yourku. Myslím, že v episkopálnej cirkvi. Druhý… taká obava, či vám dokážem priblížiť, v čom je iný jeho text od iných textov, ktoré teraz na túto tému vyšli.

Téma je to výsostne aktuálna. Ja si myslím, že keď oprávnene kritizujeme zvrátené ideológie komunistického typu ako je gender a podobné špinavosti, musíme prísť aj s nejakou alternatívou. Najlepšou reklamou, ako správne žiť svoj život, partnerský, manželský, je, aby naše kresťanské rodiny boli šťastné. Niekde sem ide aj muž, ktorý už niečo prešiel vo svojom manželstve. Pretože občas neváha byť veľmi osobný. Samozrejme, iste sú to príbehy, ktoré už preboleli. Sú už hodny toho, aby boli zverejnené v knihe.

Prvá časť knihy sa venuje akoby negatívne súčasnému stavu manželstva, vysokej rozvodovosti, štatistikám. Kniha má naozaj veľmi, hlavne v tejto úvodnej časti, veľmi vysoké ambície. Pracuje s konkrétnymi číslami, štatistikami, vyjadreniami. A tak, ako je to u týchto autorov, a u Kellera možno zvlášť, veľmi rád si pomôže pomôckami z toho, čo sme videli v telke, čo sme počuli. Nejakými bonmotmi. Od ľudí, ktorí by mohli niečo znamenať v našej spoločnosti či americko-európskej, alebo ja neviem, či globálnej. No, poďme si čítať. (prvá ukážka)

Ja si myslím, že téma manželstva je veľmi zaujímavá. Keller veľmi pekne trafil klinec po hlavičke, keď napísal, že hlavným problémom súčasného alebo súčasného pohľadu na tieto veci je JA manželstvo. Absolútne veľké očakávanie na svojho partnera. Nesmie byť omylný, nesmie mať chyby. Musí byť krásny, bohatý, šikovný. Musí byť spoločensky akceptovaný. Ale čo sa mňa týka, nech sa neopováži niečo odo mňa chcieť. Alebo vyjadriť akúkoľvek nespokojnosť. To neznesiem. Lebo ja som JA. Ak sa stretnú dvaja ľudia v takom JA manželstve, naozaj tam potom dôjde k veľkému lámaniu. Asi tam dlho nemôže vydržať nejaká ochota niečo zdieľať, zjednotiť sa, niečo vybudovať. Keďže ten jeden vlastne vychádza z predpokladu, že ten druhý je povinný byť mu podriadený. Byť mu sluhom, aby on sa zaskvel. Či už je to muž alebo žena. Poďme si znovu čítať. (druhá ukážka)


Práve som tak v hlave objavil, v čom je táto kniha jedinečná. Napríklad v tom, že chce lámať mýty, ktoré sú tak typické, tak typické, aj pre kresťanov. Až je to obludné. Možno niekde práve tu by sme mali ťať a rezať, chirurgicky zakročiť. Nuž kde? Aj na Slovensku máme pojem, ktorý znie takto: Chcem nájsť toho pravého… Chcem nájsť tú pravú… No ale Keller tvrdí, že niečo také vlastne neexistuje. Vychádza z takýchto vecí. Pod slovom pravý rozumieme niekedy až akúsi dokonalú bytosť. Ale je protipól tak dokonalý, aby ten dokonalý mohol k nemu prísť a vydržať to s ním? A potom, Keller veľmi rozumne hovorí, aj keby ste stretli toho pravého, môže to trvať veľmi krátky čas, pretože ľudia sa menia. Aj vy sa meníte. A bude ten pravý, pravý aj o rok, o dva, o tri? Alebo stačia tri mesiace, aby už nebol pravý? Tento mýtus Keller naozaj jasne potopil. Už len pre toto by bolo fajn, milí, drahí, si to prečítať a pozrieť sa na tieto veci.

Keď som čítal prvú časť knihy, veľmi som sa tešil, že sa prepracujem k ďalším veciam. Pretože v tých ďalších už naozaj Kellerovci idú k jadru. Hovoria o tom, ako vyviaznuť, ako sa modelovať, ako vystavať dobrý vzťah, ktorý by sa stal manželstvom. No tak si poďme o tom niečo prečítať. (tretia ukážka)
text je prepisom relácie

Druhá kapitola má krásny názov. Volá sa: Sila pre manželstvo. Začína podkapitolou, ktorá znie rovnako nádherne: Buďte naplnení Duchom. My, kresťania, niekedy špekulujeme. Buď všetko akoby príliš hodíme na Pána Boha – zjednodušujem. Ale niekedy zase robíme úplne opačne. Chceme o manželstve počuť od psychológov. Chceme počuť radcov, poradcov, predmanželských, manželských. Akoby nám unikal Duch Svätý, ktorý v nás autenticky chce pracovať. Ktorý v nás, kresťanoch, chce byť naplno zatiahnutý do našich partnerských problémov. Do hľadania partnera, partnerského vzťahu. Do vstupu do manželstva. Akosi akcentuje Keller tú svoju tézu o JA manželstve. Pripomína Božie slovo, ktoré hovorí, že: „Buďte si navzájom poddaní v Kristovej láske.“ To je naozaj krásna výzva! On tam veľmi rýchlo vysvetlí, že naše osobné zranenia môžu byť veľkým problémom, aby sa takéto veci naozaj diali. Je tam ale niečo veľmi optimistické. Pretože on hovorí, že stačí jeden. Aby jeden začal konfrontovať svoj egocentrizmus. J e d e n z d v o j i c e.
A už sa tam môžu odohrávať veľké veci.

pokračovanie v ďalšom blogu, ďakujem

+

Hlúposť horšia ako vírus

23.03.2020

V týchto dňoch vychádza veľa výziev proti panike. Ja si myslím, že je to oveľa horšie. Mnohí medzi nami na Slovensku majú pocit, že prežívajú len nejakú novú zaujímavú reality šou. Večer si pozrú správy a píšu, ako sa boja, ako ich zachvacuje panika, že čo to len bude s nimi. Pritom veľká časť týchto ľudí robí všetko, aby sa vírus šíril. Vidím, že [...]

K nekonaniu bohoslužieb pristúpme tvorivo

10.03.2020

Nechcem sa vyjadrovať k tomu, či je alebo nie je správne zastaviť na dva týždne liturgický život. Skôr by som sa pozrel na iné aspekty. Situácia je aká je, a naozaj mnohí môžu rozhadzovať rukami, rozčuľovať sa. Ale bolo by lepšie konať pozitívne. Ja vidím pre ilustráciu niekoľko možností. Chcem vedieť, prečo KBS a vedenie ECAV nevyzvali rtvs, že vzhľadom na to, [...]

Ištambulské kľúče

12.02.2020

Fejtón až fraška MODERÁTOR „Vážení a milí, sme veľmi radi, že vám práve my môžeme sprostredkovať novú, zábavnú, spoločenskú hru, ktorú sme pracovne nazvali „Nájdi kľúče od Ištambulu“. Zaujímavosťou tejto hry je, že naopak, ako by sa mohlo zdať, víťazí ten, kto dokáže ten Ištambul zamknúť tými kľúčmi. A zároveň zvláštnosťou hry je aj [...]

Chorvátsko Voľby Parlamentné

Chorvátske parlamentné voľby vyhrala vládnuca demokratická únia

06.07.2020 07:15

Sčítaných je takmer 95 percent hlasov. Účasť dosiahla 46,62 percenta.

Trump, Rushmore

ONLINE: Experti brzdia Trumpov optimizmus. Vakcína tak skoro nebude

06.07.2020 06:00, aktualizované: 08:20

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že vakcínu proti koronavírusu budú mať USA ešte pred koncom roka. Experti nad tým krútia hlavami.

open

Západ sa s Rusmi stretáva na oblohe. Bude to pokračovať?

06.07.2020 06:00

Uzavrie sa obloha? Zmluva o otvorenom nebi umožňuje zúčastneným krajinám vykonávať vzájomné prieskumné prelety. USA však oznámili, že z dohody vystúpia.

pocasie-6-7-2020

Po teple a dusne príde chlad. Kedy sa počasie zlomí?

05.07.2020 22:42

Na začiatku týždňa môže byť ešte teplé a dusné počasie, potom príde zmena. Kde sa prejaví najviac - a kde najmenej?

desjano

človek, umelec, kresťan

Štatistiky blogu

Počet článkov: 123
Celková čítanosť: 205387x
Priemerná čítanosť článkov: 1670x

Autor blogu

Odkazy