Založ si blog

Zastavme ich, bratia!

Boh koná veľké veci. Dáva požehnanie, ktoré je určené pre celé spoločenstvo národa.  Slovensko ho dostalo neúrekom. Niekedy však prichádza od neho moment, ktorý vyzýva konať. V prvom rade pokánie. Aj v udalostiach posledných dní vidíme výzvu Boha.

Všetci sme ostali v nemom úžase z toho, čo sa stalo. Ján Kuciak a jeho snúbenica už nežijú, už nie sú viac medzi nami.

Nech im Pán udelí večnú spásu a spoločenstvo so svätými. Amen.

 

 

Aj tí najtvrdší z politických lídrov a oportunistov prežili zdesenie. Dôležité je, aby smrť tých dvoch ľudí nebola zbytočná. Aby sme prijali výzvu na očistenie, ktorá nám musela zaznieť takto neuveriteľne tvrdo, aby sme sa prebrali zo spánku. Jeden účastník pietnej spomienky sa vyjadril, že už toho bolo dosť, ba viac ako dosť. Koľké je toto zastavenie? Už sme mali Gorilu, desiatky káuz, Baštrnák…. A čo sa zmenilo? Ako sme našu krajinu posunuli k lepšiemu systému?

Bol mečiarizmus…. Ale zlo sa v tejto neobyčajne brutálnej podobe neskončilo. Chvíľu sme sa potešili odvolaním amnestií…. Teraz sme zistili, že sme na tom naozaj zle, že sme len banánová republika. Postkomunistická krajina, ktorá nie je stabilná, nie sme právny štát. Žiadna moderná krajina EU. Kto tu vlastne vládne?

Čo nás teraz čaká? Skúsme prekonať pátos a vyjadrenia o ľuďoch na uliciach, že to pripomína november 1989. Použitý prostriedok musí odpovedať cieľu. Koľko ľudia vydržia na námestiach? A neboli tam aj proti Gorile? Čo sa teda zmení? Čo vieme zmeniť? Čo všetko urobíme, aby sa zmenil stav verejných vecí?

Na veľkú dieru, veľká záplata. Ak aj naďalej necháme pomaličky zaspať výzvu a étos tejto vraždy, bude treba čakať, že bude horšie.

Prebrali sa už tí, ktorí opakovane dovolili vládu Smeru? Pochopili už, o akých ľudí ide? Tento posledný úder odkryl masky týchto ľudí definitívne. Jeden hrá zúrivého, druhý hrá smutného…. ale sedia tam, kde predtým, a trasú sa. Prišiel koniec. Prišla bodka, ktorá dúfajme definitívne ukázala, kto sú tí ľudia.

Výzva ľudí na pád vlády nebola nenáležitá, keď zaznela na pietnych zhromaždeniach, je správna. Nie je politická, ako hovoria tí, ktorí ju síce počujú, ale musia ostať premiérmi a ministrami. Hoci pre nás už nimi nie sú. Politická kultúra, ktorú tak nutne potrebujeme, káže, že mali odstúpiť tesne po tom, čo nás všetkých smrť týchto dvoch ľudí zaskočila. Zároveň si sami zakladajú ďalšiu trestnú zodpovednosť.

Títo ľudia by chceli odísť, ale tí, ktorí si ich kúpili, im to nedovolia. Treba upratať. Rýchlo povyplácať, rozdať, rozkradnúť, čo by sa ešte dalo…

Uvedomuje si verejnosť, aké obludné štruktúry sa nám prezentovali? Ako kvalitne sú prepojení s toľkými štruktúrami nášho štátu? Čo s tým? Žiadne jednoduché riešenia nie sú. Myslíte si, že po voľbách, ktoré musia Smer vyniesť z politickej súťaže, sa niečo zmení? Prečo? Tí ľudia nevedia kúpiť aj iných?

Ostáva teda, aby sa zvýšili očakávania verejnosti. Aby sme raz, už raz teda bdeli viac. Nová vláda musí očistiť celý systém. Aspoň začať nekonečný proces. Len tak sa krajina stane vyspelou. Ak tu začne platiť právo.

Voličmi strany, ktorá priviedla krajinu do tohto marazmu sú aj mnohí, ktorí sa hlásia ku kresťanom, najmä katolíkom. Už spoznali, čo sa deje? Precitli? Už sa nasýtili post komunistov?

Kresťania v jednom z prvých radov musia žiadať a presadzovať spravodlivosť. Musia žiadať spoločnosť o vymožiteľnosť práva. Kresťania musia stáť v čele tohto zápasu, vyplýva to z ich morálneho statusu boja za dobro. Máme sa zastávať sirôt a vdov. Veľmi konkrétne statusy pre život kresťana so spoločnosťou. Aby Boh mohol krajinu žehnať. Čítajte Knihy kráľov a Kroník, ako dopadli krajiny, ktoré nerešpektovali právo a mamon im bol bohom.

Ján Kuciak a jeho snúbenica sa stali, možno nechtiac, novými symbolmi našej krajiny. Sú tu teda sily, ktoré neznesú, aby sme zapredali túto zem zločincom. Tieto sily sa nie celkom dajú zastrašiť. Jeden z nich za to umrel. Poďme byť jednotou, ktorá nadviaže na tento étos. Bude to najlepšia pietna spomienka a odpoveď na výzvu, ktorú Boh teraz dáva krajine.

 

Pitsa. .. . (relácia na kázeň)

29.10.2018

[embed]https://soundcloud.com/user-236779384/pitsa[/embed] humoristicko - satirická relácia na kauzu profesora Piťhu

Moc na námestí

23.03.2018

Posledný mesiac.... Po tieto dni, snáď za mesiac, sa stalo veľa vecí. Zabili dvoch mladých ľudí. Ján Kuciak sa pokúšal poukázať na pravdu. My, mnohí z nás, čo sme vyšli na námestia, sme viac »

Mýty o námestiach pekne vyfabulované

20.03.2018

O problematike vývoja v posledných dňoch sa popísalo dosť. Ani som nemal záujem ešte k tomu čosi pridávať. Radšej som naozaj dva razy stál na námestí. Želám si ako všetci tí, čo sme viac »

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

V Bazileji na ulici dobodali chlapca, podozrivou je 75 ročná žena

21.03.2019 22:35

Podľa údajov poskytnutých vyšetrovateľmi došlo k napadnutiu chlapca okolo 12.30 h na ulici, kadiaľ išiel zo školy domov.

dialnica R7, diaľnica, bajkalská,

Doprava v Bratislave sa ešte skomplikuje, NDS bude opravovať úseky na D1

21.03.2019 21:34

Pre opravy vozovky na viacerých mostoch a časti cesty bude najbližšie tri týždne od piatku do nedele čiastočne uzavretá diaľnica D1 v úseku Bratislava - Vajnory.

Väzenie, väzni

Turkménsky líder Berdymuchamedov udelil milosť vyše 2000 odsúdencom

21.03.2019 20:24

Amnestia podľa lídrových slov súvisela s perzským Novým rokom - Novrúzom.

NEWZEALAND-SHOOTOUT/TRUMP

Donald Trump: USA by mali uznať izraelskú zvrchovanosť nad Golanskými výšinami

21.03.2019 19:45

Šéf Bieleho domu zároveň zdôraznil, že toto územie má "kľúčový strategický a bezpečnostný význam pre štát Izrael, ako aj pre regionálnu stabilitu".

desjano

človek, umelec, kresťan

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 149541x
Priemerná čítanosť článkov: 1323x

Autor blogu

Odkazy