Založ si blog

Manželstvo

Ja tu pozerám na takú malú hŕbku, ktorá tu leží. Sú to špeciálne knihy. Dostal som ich, aby ste ich istým spôsobom dostali aj vy. Už sme videli dve. No a teraz sa dnes pozrieme na tretiu. Tak manželstvo. Nie je to konkrétna ponuka pre dámy, ktoré ma počúvajú. Je to názov knihy. Napísali manželia Kellerovci. Priezvisko Keller môže niektorým niečo asociovať. Tento muž sa volá Timothy a manželka Kathy. Nuž a to bude predmetom dnešného nášho putovania. Vitajte.

 

text je prepisom relácie

Ja na túto knihu pozerám z niekoľkých uhlov. Ten prvý uhol, z ktorého pozerám na túto knihu, je, že ju napísal aktuálne žijúci človek, ktorý pozná našu dobu. Dokonca je protestantským pastorom v New Yourku. Myslím, že v episkopálnej cirkvi. Druhý… taká obava, či vám dokážem priblížiť, v čom je iný jeho text od iných textov, ktoré teraz na túto tému vyšli.

Téma je to výsostne aktuálna. Ja si myslím, že keď oprávnene kritizujeme zvrátené ideológie komunistického typu ako je gender a podobné špinavosti, musíme prísť aj s nejakou alternatívou. Najlepšou reklamou, ako správne žiť svoj život, partnerský, manželský, je, aby naše kresťanské rodiny boli šťastné. Niekde sem ide aj muž, ktorý už niečo prešiel vo svojom manželstve. Pretože občas neváha byť veľmi osobný. Samozrejme, iste sú to príbehy, ktoré už preboleli. Sú už hodny toho, aby boli zverejnené v knihe.

Prvá časť knihy sa venuje akoby negatívne súčasnému stavu manželstva, vysokej rozvodovosti, štatistikám. Kniha má naozaj veľmi, hlavne v tejto úvodnej časti, veľmi vysoké ambície. Pracuje s konkrétnymi číslami, štatistikami, vyjadreniami. A tak, ako je to u týchto autorov, a u Kellera možno zvlášť, veľmi rád si pomôže pomôckami z toho, čo sme videli v telke, čo sme počuli. Nejakými bonmotmi. Od ľudí, ktorí by mohli niečo znamenať v našej spoločnosti či americko-európskej, alebo ja neviem, či globálnej. No, poďme si čítať. (prvá ukážka)

Ja si myslím, že téma manželstva je veľmi zaujímavá. Keller veľmi pekne trafil klinec po hlavičke, keď napísal, že hlavným problémom súčasného alebo súčasného pohľadu na tieto veci je JA manželstvo. Absolútne veľké očakávanie na svojho partnera. Nesmie byť omylný, nesmie mať chyby. Musí byť krásny, bohatý, šikovný. Musí byť spoločensky akceptovaný. Ale čo sa mňa týka, nech sa neopováži niečo odo mňa chcieť. Alebo vyjadriť akúkoľvek nespokojnosť. To neznesiem. Lebo ja som JA. Ak sa stretnú dvaja ľudia v takom JA manželstve, naozaj tam potom dôjde k veľkému lámaniu. Asi tam dlho nemôže vydržať nejaká ochota niečo zdieľať, zjednotiť sa, niečo vybudovať. Keďže ten jeden vlastne vychádza z predpokladu, že ten druhý je povinný byť mu podriadený. Byť mu sluhom, aby on sa zaskvel. Či už je to muž alebo žena. Poďme si znovu čítať. (druhá ukážka)


Práve som tak v hlave objavil, v čom je táto kniha jedinečná. Napríklad v tom, že chce lámať mýty, ktoré sú tak typické, tak typické, aj pre kresťanov. Až je to obludné. Možno niekde práve tu by sme mali ťať a rezať, chirurgicky zakročiť. Nuž kde? Aj na Slovensku máme pojem, ktorý znie takto: Chcem nájsť toho pravého… Chcem nájsť tú pravú… No ale Keller tvrdí, že niečo také vlastne neexistuje. Vychádza z takýchto vecí. Pod slovom pravý rozumieme niekedy až akúsi dokonalú bytosť. Ale je protipól tak dokonalý, aby ten dokonalý mohol k nemu prísť a vydržať to s ním? A potom, Keller veľmi rozumne hovorí, aj keby ste stretli toho pravého, môže to trvať veľmi krátky čas, pretože ľudia sa menia. Aj vy sa meníte. A bude ten pravý, pravý aj o rok, o dva, o tri? Alebo stačia tri mesiace, aby už nebol pravý? Tento mýtus Keller naozaj jasne potopil. Už len pre toto by bolo fajn, milí, drahí, si to prečítať a pozrieť sa na tieto veci.

Keď som čítal prvú časť knihy, veľmi som sa tešil, že sa prepracujem k ďalším veciam. Pretože v tých ďalších už naozaj Kellerovci idú k jadru. Hovoria o tom, ako vyviaznuť, ako sa modelovať, ako vystavať dobrý vzťah, ktorý by sa stal manželstvom. No tak si poďme o tom niečo prečítať. (tretia ukážka)
text je prepisom relácie

Druhá kapitola má krásny názov. Volá sa: Sila pre manželstvo. Začína podkapitolou, ktorá znie rovnako nádherne: Buďte naplnení Duchom. My, kresťania, niekedy špekulujeme. Buď všetko akoby príliš hodíme na Pána Boha – zjednodušujem. Ale niekedy zase robíme úplne opačne. Chceme o manželstve počuť od psychológov. Chceme počuť radcov, poradcov, predmanželských, manželských. Akoby nám unikal Duch Svätý, ktorý v nás autenticky chce pracovať. Ktorý v nás, kresťanoch, chce byť naplno zatiahnutý do našich partnerských problémov. Do hľadania partnera, partnerského vzťahu. Do vstupu do manželstva. Akosi akcentuje Keller tú svoju tézu o JA manželstve. Pripomína Božie slovo, ktoré hovorí, že: „Buďte si navzájom poddaní v Kristovej láske.“ To je naozaj krásna výzva! On tam veľmi rýchlo vysvetlí, že naše osobné zranenia môžu byť veľkým problémom, aby sa takéto veci naozaj diali. Je tam ale niečo veľmi optimistické. Pretože on hovorí, že stačí jeden. Aby jeden začal konfrontovať svoj egocentrizmus. J e d e n z d v o j i c e.
A už sa tam môžu odohrávať veľké veci.

pokračovanie v ďalšom blogu, ďakujem

+

Agnieska Gogoland

23.03.2017

karikovanie verejno (proti) právneho vysielania jedného z okruhov, satira vychádza zo skutočných rozhovorov z prvej polovice marca 2017, podporovanie propagandy lobistov lgbti sa tam deje ako by sa viac »

Rozprávaj o Bohu II.

10.03.2017

pokračovanie predošlého blogu Kniha má dve časti. My sme sa prehupli do tej druhej. Druhá časť má názov: „Pomoc ľuďom, ktorí sa chcú dozvedieť o Ježišovi“. Aj Evanjelium aj autor viac »

Rozprávaj o Bohu

16.02.2017

Vždy na úvod hovorím o hŕbke kníh, ktorá mi bola darovaná s tým, aby som ja vám rozprával, čo som tam prečítal. Rozhodol som sa, ž celú túto sériu venujem tej, ktorá to všetko spôsobila. viac »

Jemen, útok, Saudská Arábia

Nálety na dve rôzne oblasti v Sýrii zabili 32 ľudí vrátane 8 detí

25.03.2017 21:14

Osem detí sa nachádzalo medzi najmenej 32 ľuďmi zabitými pri dnešných náletoch na dve rôzne oblasti v Sýrii, ovládané povstalcami.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.

desjano

človek, umelec, kresťan

Štatistiky blogu

Počet článkov: 99
Celková čítanosť: 94364x
Priemerná čítanosť článkov: 953x

Autor blogu

Odkazy